Zmiany skórne

Na temat:

Występujące u praktycznie każdego z nas łagodne zmiany skórne zwykle nie są groźne dla zdrowia, ale mogą stanowić poważny defekt kosmetyczny. Nasze Centrum Medyczne dysponuje nowoczesnym dermatoskopem FotoFinder®, dzięki któremu możliwa jest szybka i pewna weryfikacja charakteru zmiany skórnej i wybór dalszego postępowania. Wszystkie zmiany, które budzą nasze wątpliwości, są badane histopatologicznie, a w razie uzyskania niepomyślnego wyniku, nasi pacjenci są kierowani do odpowiednich specjalistów.

Najczęstsze zmiany:

ŁAGODNE ZŁOŚLIWE
Włókniaki Czerniak
Tłuszczaki Rak podstawnokomórkowy
Kaszaki Rak kolczystokomórkowy
Znamiona barwnikowe
Brodawki łojotokowe i brodawki zwykłe
Naczyniaki

 

Metody leczenia:

Leczenie chirurgiczne – wykonywane w znieczuleniu miejscowym wycięcie zmiany z zachowaniem marginesu, a następnie założenie szwu i opatrunku. Metoda ta pozwala na uzyskanie materiału do badania histopatologicznego, dlatego jest stosowana w przypadku zmian o niepewnym charakterze. Wycięcie zmiany może się wiązać z pozostawieniem blizny, jednak w większości przypadków możliwa jest ich korekcja kosmetyczna.

Leczenie laserowe – laser CO2, którym dysponujemy, w wielu przypadkach stanowi alternatywę dla klasycznego leczenia chirurgicznego. Dzięki stosowaniu specjalnego kremu znieczulającego przed zabiegiem, metoda ta najczęściej jest bezbolesna. Zakres zastosowań lasera – zarówno w celach leczniczych jak i estetycznych – jest bardzo szeroki, a duża skuteczność tej metody i mniejsza ilość powikłań sprawiają, że jest ona coraz popularna. 

Kriochirurgia – metoda polegająca na punktowym niszczeniu zmiany poprzez  jej zamrożenie za pomocą specjalnej sondy, z wykorzystaniem podtlenku azotu. Jest to technika bezbolesna, bezpieczna, skuteczna i szybka, a zakres jej zastosowań obejmuje wiele zmian, przede wszystkim brodawki różnego typu i naczyniaki.