DEFORMACJE PALCÓW STÓP

Na temat:

Do najczęstszych deformacji palców stóp należą paluch koślawy, potocznie zwany „halluksem”, palce młotkowate i młoteczkowate, zgięte i szponiaste. Istotą problemu są trwałe deformacje tkanek miękkich, aparatu więzadłowego i kości prowadzące  do nasilonych dolegliwości bólowych i miejscowych przewlekłych stanów zapalnych. Czynnikami przyczyniającym się do ich powstawania są predyspozycje genetyczne, długotrwałe noszenie źle dobranego lub zbyt ciasnego obuwia, choroby zwyrodnieniowe , otyłość, cukrzyca. Postępujący charakter zmian prowadzi z czasem do zaburzeń biomechaniki stóp przyczyniając się do powstania płaskostopia, nawracających odcisków i przewlekłych zespołów bólowych.

Metody leczenia:

Leczenie zachowawcze – podstawowym zaleceniem jest noszenie wygodnego, dopasowanego obuwia, które nie będzie pogłębiało zniekształcenia i umożliwi ograniczenie dolegliwości bólowych. W początkowym okresie dobre rezultaty przynoszą bierne i czynne ćwiczenia rehabilitacyjne, zabiegi fizykoterapii, taping podologiczny, wkładki profilaktyczno-ortopedyczne oraz ortezy korygujące poszczególne deformacje.

Leczenie chirurgiczne – zmiany zaawansowane, niepoddające się leczeniu zachowawczemu, są kwalifikowane do zabiegów ortopedycznego w specjalistycznych ośrodkach.