ODCISKI

Na temat:

Odciski na stopach to problem częsty i uciążliwy dla pacjentów. Poza  defektem kosmetycznym, zmiany te mogą powodować ból, a nawet zostać objęte stanem zapalnym – szczególnie, gdy nie są odpowiednio wcześnie i skutecznie leczone. Pojawianie się odcisków związane jest najczęściej z noszeniem niewłaściwie dopasowanego obuwia – zwłaszcza na wysokim obcasie i zwężonym przodzie. Brak korekcji, deformacje stóp i zaburzenia biomechaniki aparatu kostno-więzadłowego przyczyniają się też do występowania  nawracających i uporczywych nagniotków.

Metody leczenia:

Leczenie zachowawcze – obejmuje dobór odpowiedniego obuwia zapewniającego równomierne i zbalansowane obciążenie stopy . Pomocne w korekcji zaburzeń statyki  są również specjalistyczne wkładki i ortezy umożliwiające  właściwe ustawienie stóp co zapobiega pogłębianiu się zmian i ich nawrotom. Bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja i higiena stóp oraz regularne kontrole w gabinecie podologicznym.

Leczenie chirurgiczne – w bardziej zaawansowanych przypadkach, w których konieczne jest usunięcie zmiany, dokonuje się jej wycięcia chirurgicznego. Zabieg ten jest krótki i bezbolesny, wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych i uzupełnia o wspomniane wcześniej metody leczenia zachowawczego –  unikanie niewygodnego obuwia i wkładki korygujące ustawienie stopy.