WRASTAJĄCE PAZNOKCIE
Jednym z najczęstszych problemów dotyczących stóp są wrastające paznokcie. Zaczerwienienie, ból i dyskomfort to najczęstsze dolegliwości odczuwane przez Pacjentów. Nie należy ignorować tych objawów, ponieważ nieleczony, stan ten może doprowadzić do poważnego stanu zapalnego palucha.
Metody leczenia:
Tamponada i osłonki silikonowe – w ostrej fazie zapalnej skutecznym leczeniem są tampony gazowe nasączone środkami aseptycznymi lub osłonki silikonowe umieszczane pomiędzy płytką paznokciową i skórą, które szybko zmniejszają dolegliwości bólowe.
Klamra VHO – jest to bardzo skuteczna małoinwazyjna metoda leczenia wrastających paznokci, polegająca na założeniu na zdeformowaną płytkę drucianej klamry specjalnej konstrukcji. Korekcja kierunku wzrastania płytki paznokciowej powoduje redukcję objawów i przynosi pacjentowi znaczną ulgę, praktycznie od razu po zabiegu. Zaletą tej metody jest też jej bezbolesność i krótki czas trwania.
Leczenie chirurgiczne – w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Plastyka wału paznokciowego, częściowe lub całkowita resekcje płytki paznokciowej pozwalają w wybranych przypadkach skutecznie i trwale usunąć problem. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje na dużą skuteczność i niewielki odsetek nawrotów zmian.
DEFORMACJE PALCÓW STÓP
Do najczęstszych deformacji palców stóp należą paluch koślawy, potocznie zwany „halluksem”, palce młotkowate i młoteczkowate, zgięte i szponiaste. Istotą problemu są trwałe deformacje tkanek miękkich, aparatu więzadłowego i kości prowadzące do nasilonych dolegliwości bólowych i miejscowych przewlekłych stanów zapalnych. Czynnikami przyczyniającym się do ich powstawania są predyspozycje genetyczne, długotrwałe noszenie źle dobranego lub zbyt ciasnego obuwia, choroby zwyrodnieniowe , otyłość, cukrzyca. Postępujący charakter zmian prowadzi z czasem do zaburzeń biomechaniki stóp przyczyniając się do powstania płaskostopia, nawracających odcisków i przewlekłych zespołów bólowych.
Metody leczenia:
Leczenie zachowawcze – podstawowym zaleceniem jest noszenie wygodnego, dopasowanego obuwia, które nie będzie pogłębiało zniekształcenia i umożliwi ograniczenie dolegliwości bólowych. W początkowym okresie dobre rezultaty przynoszą bierne i czynne ćwiczenia rehabilitacyjne, zabiegi fizykoterapii, taping podologiczny, wkładki profilaktyczno-ortopedyczne oraz ortezy korygujące poszczególne deformacje.
Leczenie chirurgiczne – zmiany zaawansowane, niepoddające się leczeniu zachowawczemu, są kwalifikowane do zabiegów ortopedycznych w specjalistycznych ośrodkach.
ODCISKI
Odciski na stopach to problem częsty i uciążliwy dla Pacjentów. Poza defektem kosmetycznym, zmiany te mogą powodować ból, a nawet zostać objęte stanem zapalnym – szczególnie, gdy nie są odpowiednio wcześnie i skutecznie leczone. Pojawianie się odcisków związane jest najczęściej z noszeniem niewłaściwie dopasowanego obuwia – zwłaszcza na wysokim obcasie i zwężonym przodzie. Brak korekcji, deformacje stóp i zaburzenia biomechaniki aparatu kostno-więzadłowego przyczyniają się też do występowania nawracających i uporczywych nagniotków.
Metody leczenia:
Leczenie zachowawcze – obejmuje dobór odpowiedniego obuwia zapewniającego równomierne i zbalansowane obciążenie stopy . Pomocne w korekcji zaburzeń statyki są również specjalistyczne wkładki i ortezy umożliwiające właściwe ustawienie stóp co zapobiega pogłębianiu się zmian i ich nawrotom. Bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja i higiena stóp oraz regularne kontrole w gabinecie podologicznym.
Leczenie chirurgiczne – w bardziej zaawansowanych przypadkach, w których konieczne jest usunięcie zmiany, dokonuje się jej wycięcia chirurgicznego. Zabieg ten jest krótki i bezbolesny, wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych i uzupełnia o wspomniane wcześniej metody leczenia zachowawczego – unikanie niewygodnego obuwia i wkładki korygujące ustawienie stopy.
GRZYBICE PAZNOKCI
Na temat:
Częsta i trudna do leczenia choroba paznokci stóp i dłoni mająca charakter zakaźny, związana z korzystaniem z takich obiektów jak basen, sauna, szatnia. Wywoływana jest głównie przez dermofity i drożdżaki u osób zaniedbujących codzienną higienę i pielęgnację skóry. Sprzyjają jej również otyłość, cukrzyca, antybiotykoterapia i choroby przebiegające ze spadkiem odporności. Objawia się zmianami wyglądu płytki paznokciowej – początkowo barwy (białe – żółte – brązowe), następnie struktury (kruche, łamliwe, matowe) i kształtu (deformacje, rozwarstwienie, pogrubienie).
Metody leczenia:
Leczenie powinno być wczesne i prowadzone pod kontrolą lekarza specjalisty gdyż grzybice nie poddają się terapii domowej i mają charakter postępujący i zakaźny.
Terapia miejscowa – mechaniczna redukcja zmian grzybiczych przez szlifowanie i usuwanie zmienionych fragmentów zajętych płytek, nakładanie lakierów przeciwgrzybiczych i staranna pielęgnacja oraz higiena stóp. Należy pamiętać o dezynfekcji obuwia i wymianie zakażonej odzieży.
Leczenie ogólne – farmakologiczne, prowadzone przez lekarza, opiera się zwykle na analizie rodzaju grzyba i włączeniu stosownej kuracji lekami doustnymi. Należy pamiętać , że jest to terapia długotrwała (kilka miesięcy) i wymaga regularnych kontroli.
Obecnie bardzo dobre rezultaty lecznicze daje terapia laserowa z zastosowaniem laserów termicznych neodymowo-yagowych (Nd:Yag) lub zimnych (biostymulacyjnych). Leczenie opiera się na serii kilku zabiegów, jest bezbolesne i z powodzeniem zastępuje uciążliwe leczenie farmakologiczne. W przypadku laserów biostymulacyjnych dodatkowym elementem terapii jest widoczna i kompleksowa regeneracja płytek paznokciowych.