WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

Na temat:

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących stóp są wrastające paznokcie. Zaczerwienienie, ból i dyskomfort to najczęstsze dolegliwości odczuwane przez pacjentów. Nie należy ignorować tych objawów, ponieważ nieleczony, stan ten może doprowadzić do poważnego stanu zapalnego palucha.

Metody leczenia:

Tamponada i osłonki silikonowe – w ostrej fazie zapalnej skutecznym leczeniem są tampony gazowe nasączone środkami aseptycznymi lub osłonki silikonowe umieszczane pomiędzy płytką paznokciową i skórą, które szybko zmniejszają dolegliwości bólowe.

Klamra VHO – bardzo skuteczna małoinwazyjna metoda leczenia wrastających paznokci, polegająca na założeniu na zdeformowaną płytkę drucianej klamry specjalnej konstrukcji. Korekcja kierunku wzrastania płytki paznokciowej powoduje redukcję objawów i przynosi pacjentowi znaczną ulgę, praktycznie od razu po zabiegu. Zaletą tej metody jest też jej bezbolesność i krótki czas trwania.

Leczenie chirurgiczne – w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Plastyka wału paznokciowego, częściowe lub całkowita resekcje płytki  paznokciowej pozwalają w wybranych przypadkach skutecznie i trwale usunąć problem. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje na dużą skuteczność  i niewielki odsetek nawrotów zmian.