GRZYBICE PAZNOKCI

Na temat:

Częsta i trudna do leczenia choroba paznokci stóp i dłoni  mająca charakter zakaźny, związana z korzystaniem z takich obiektów jak basen, sauna, szatnia. Wywoływana jest głównie przez dermofity i drożdżaki u osób zaniedbujących codzienną higienę i pielęgnację skóry. Sprzyjają jej również otyłość, cukrzyca, antybiotykoterapia i choroby przebiegające ze spadkiem odporności. Objawia się zmianami wyglądu płytki paznokciowej – początkowo barwy (białe – żółte – brązowe), następnie struktury (kruche, łamliwe, matowe) i kształtu (deformacje, rozwarstwienie, pogrubienie).

Metody leczenia:

Leczenie powinno być wczesne i prowadzone pod kontrolą lekarza specjalisty gdyż grzybice nie poddają się  terapii domowej i mają charakter postępujący i zakaźny.

Terapia miejscowa – mechaniczna redukcja zmian grzybiczych przez szlifowanie i usuwanie zmienionych fragmentów zajętych płytek, nakładanie lakierów przeciwgrzybiczych i staranna pielęgnacja i higiena stóp. Należy pamiętać o dezynfekcji obuwia i wymianie zakażonej odzieży.

Leczenie ogólne – farmakologiczne, prowadzone przez lekarza, opiera się zwykle na analizie rodzaju grzyba i włączeniu stosownej kuracji lekami doustnymi. Należy pamiętać , że jest to terapia długotrwała (kilka miesięcy) i wymaga regularnych kontroli.

Obecnie bardzo dobre rezultaty lecznicze daje terapia laserowa z zastosowaniem laserów termicznych (Nd:Yag)  lub zimnych (biostymulacyjnych). Leczenie opiera się na serii kilku zabiegów, jest bezbolesne i z powodzeniem zastępuje uciążliwe leczenie farmakologiczne. W przypadku laserów biostymulacyjnych dodatkowym elementem terapii jest widoczna i kompleksowa regeneracja płytek paznokciowych.