Żylaki

Opis:

Żylaki kończyn dolnych charakteryzują się poszerzeniem powierzchownych naczyń w postaci teleangiektazji (pajączków) lub żył podskórnych. Przyczyną ich powstawania jest osłabienie elastyczności ścian naczyń i niewydolność zastawek żylnych u osób obciążonych genetycznie, pracujących  w pozycji siedzącej lub stojącej , po ciąży,  a także w następstwie procesów zapalno-zakrzepowych , urazów lub leczenia operacyjnego w obrębie kończyn dolnych.

Metody leczenia:

Leczenie zabiegowe:

Chirurgiczne – zabieg wykonywany w trybie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym, polegający na podwiązaniu niewydolnego ujścia żylnego i usunięciu dysfunkcyjnych pni żylnych.

Laserowe wewnątrznaczyniowe – metoda polegająca na wprowadzeniu przezskórnie pod kontrolą USG  końcówki laserowej do światła naczynia i zamknięciu  niewydolnych odcinków żył powierzchownych. Zaletami tej nowoczesnej metody jest jej minimalna inwazyjność, mniejsza ilość powikłań, krótszy czas  rekonwalescencji i lepszy efekt kosmetyczny przy zachowanej wysokiej skuteczności i możliwości znieczulenia miejscowego.

Leczenie niezabiegowe:

Skleroterapia – czyli ostrzykiwanie poszerzonych naczyń preparatami wywołującymi kontrolowany, miejscowy  stan zapalny prowadzący w efekcie  do zamknięcia ich światła. Zabieg nie wymaga znieczulenia, wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym i wiąże się z koniecznością czasowego noszenia pończoch kompresyjnych. Ilość zabiegów uzależniona jest od rozległości zmian. Metoda ta jest stosowana do zamykania mniejszych żył, stanowi więc często uzupełnienie leczenia chirurgicznego lub laserowego.

Laseroterapia przezskórna – drobne, pierwotne lub nawrotowe pajączki naczyniowe mogą być zamykane laserem przezskórnym  (Nd/Yag). Ograniczeniami tej metody są: zbyt duży rozmiar naczynia, opalona skóra oraz skłonność do bliznowców.

Wyboru metody leczenia dokonuje lekarz po wykonaniu badania fizykalnego i USG Doppler. Leczenie jest zwykle uzupełnione o stosowanie pończoch uciskowych i regularne badania kontrolne.

Żylaki – informacja dla pacjenta do pobrania

Chirurgia

Laseroterapia