Peeling medyczny
zwany również dermopeelingiem, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Polega na intensywnym, kontrolowanym złuszczaniu naskórka lub górnych warstw skóry właściwej przy użyciu różnego rodzaju preparatów chemicznych. Peeling medyczny usuwa górna warstwę martwych komórek, dzięki czemu odsłonięte zostają świeże warstwy naskórka. Złuszczanie martwych warstw komórek uaktywnia również odbudowę głębiej położonych tkanek, dzięki czemu skóra staję się jędrna, sprężysta i wygląda na odświeżoną i odmłodzoną.
Peelingi medyczne stosowane są również jako zabiegi wspomagające głębokie oczyszczanie skóry i leczenie trądziku. W procesie leczenia lub odmładzania skóry często łączone są z innymi metodami stosowanymi w dermatologii czy medycynie estetycznej. Odpowiedni rodzaj zabiegu jest dobierany indywidualnie, po ocenie stanu skóry i uwzględnieniu potrzeb pacjenta. Peeling medyczny jest doskonały dla osób w każdym wieku. Wskazania pierwsze objawy starzenia się skóry, trądzik, blizny, zmiany potrądzikowe rozstępy przebarwienia: piegi, plamy powierzchowne zmarszczki zaskórniki i rozszerzone pory łojotok skóry pleców, dekoltu, twarzy zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe skóra pozbawiona blasku.
Przebieg zabiegu
Przed zabiegiem lekarz odpowiednio przygotowuje skórę do nałożenia warstwy peelingu, którą zostawia na skórze pacjenta na kilka lub kilkanaście minut, w zależności od problemu i indywidualnych właściwości skóry pacjenta. Zabieg jest bezbolesny, chociaż w jego ostatniej fazie pacjent może odczuwać wzmożone pieczenie i uczucie ściągnięcia skóry. W ciągu kilku dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, co jest całkowicie naturalną reakcją po zabiegu. Zabiegi zazwyczaj wykonuje się w seriach ok. 4-6 w celu stopniowego pogłębiania i utrwalania efektów , w odstępach 10-14 dniowych.
Rekonwalescencja
Po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do zwyczajnych zajęć. Wykonanie peelingu w żaden sposób nie wyklucza z codziennego życia, ale należy stosować się do następujących zaleceń: nie opalać się przez ok. 4 tygodnie stosować kremy z filtrem o faktorze co najmniej 30 nie stosować kremów z AHA przez 14 dni pierwszy makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach), nie zdrapywać złuszczającego się naskórka intensywnie nawilżać skórę Możliwe skutki uboczne utrzymujący się rumień – zazwyczaj mija w ciągu kilku dni uaktywnienie opryszczki przejściowe zaburzenie pigmentacji, zwłaszcza u osób nie stosujących osłony przeciwsłonecznej lub u osób zdrapujących złuszczający się naskórek
Przeciwwskazania
- alergie skórne
- ciąża, karmienie piersią
- aktywna opryszczka
- skłonność do powstawania bliznowców
- blizny po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy (do 2 miesięcy)
- znamiona melanocytowe stan po krioterapii (do 6 miesięcy)
- stany zapalne skóry
- choroby autoimmunologiczne
- uszkodzona lub podrażniona skóra
- ciężkie postacie trądziku
- ekspozycja skóry na słońce w czasie 4-6 tygodni przed zabiegiem
- doustna terapia pochodnymi witaminy A -wymagana co najmniej półroczna przerwa
Efekty zabiegu
- ujednolicenie cery
- poprawa elastyczności skóry
- zmniejszenie ilości i głębokości zmarszczek
- zmniejszenie nierówności skóry
- zamknięcie porów
- poprawa owalu twarzy
- oczyszczenie głębszych warstw skóry
Peelingi medyczne wykonywane w Veno-Med:
- Yellow Peel to peeling progresywny, którego efektywność zależy od ilości nałożonych warstw.
Polecany pacjentom zmagającym się przede wszystkim z przebarwieniami skóry. Za pomocą Yellow Peel możemy przeprowadzić peeling bardzo powierzchniowy, powierzchniowy, średnio głęboki i głęboki.
W skład preparatu wchodzi kilka substancji aktywnych:
-kwas retinowy- kontroluje sebum i stymuluje proliferację nowych komórek
-kwas kojowy- hamuje wytwarzanie melaniny
-kwas fitowy- jest antyutleniaczem i hamuje melanogenezę
-kwas azelainowy- ma działanie antybakteryjne, hamuje aktywność wolnych rodników i wydzialanie sebum -bisabolol- działa przeciwzapalnie
-witamina C stabilizowana- działa antyutleniająco
- TCA (kwas trójchlorooctowy) jest stosowany w stężeniach 20-50%. Stężenie kwasu i ilość warstw preparatu, które mogą być nałożone, dobierane jest indywidualnie do problemów skóry pacjenta. Najczęściej wykorzystywane stężenie to 35% (peeling średnio głęboki).
Kwas trójchlorooctwy jest najsilniejszym kwasem organicznym wykorzystywanym do zabiegów złuszczania naskórka. Głębokie złuszczanie uzyskuje się po nałożeniu kilku warstw preparatu.
Peeling wymaga krótkiej rekonwalescencji. Zaleca się pozostanie w domu przez 3 – 4 dni złuszczania.
- Easy Peel w swoim składzie zawiera kwas trójchlorooctowy (o niskim stężeniu 15%), kwas askorbionowy i kwas cytrynowy.
- Kwas salicylowy zaliczany jest do Beta- hydrokwasów (BHA) i jest otrzymywany z kory wierzby. Ze względu na jego rozpuszczalność w tłuszczach, peelingi kwasem salicylowym polecane są szczególnie pacjentom z cerą tłustą lub łojotokową, zanieczyszczoną, ze skłonnością do powstawania zaskórników. Są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku zapalnego i niezapalnego, zapaleniu mieszków włosowych oraz w rozjaśnianiu plam i piegów.
- Kwas pirogronowy to alfa-ketonokwas o trzech atomach węgla (CH3CO-COOH). W naturze występuje w jabłkach, sfermentowanych owocach, occie. Polecany pacjentom zmagającym się z różnymi odmianami trądziku, bliznami potrądzikowymi i skłonnością do powstawania zaskórników. Peelingi kwasem pirogronowym można stosować także na całe ciało. Do wyboru mamy cztery rodzaje zabiegów opartych na tym preparacie: Peeling pirogronowy 40% mild – zaczerwienienie skóry lub jej łojotokowe zapalenie Peeling pirogronowy 40% strong – trądzik w fazie aktywnej, silne przebarwienia skóry Peeling pirogronowy 50% – trądzik, skóra łojotokowa Peeling pirogronowy 60% – fotostarzenie, blizny potrądzikowe, niweluje przebarwienia, zmarszczki powierzchniowe.