DIETETYKA I LECZENIE OTYŁOŚCI
Obecnie otyłość wydaje się być największym zagrożeniem zdrowotnym społeczeństw o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego. Permanentny stres i pośpiech wykluczają możliwość jedzenia regularnych i zbilansowanych posiłków, a dążenie do stałego wzrostu wydajności i rentowności przemysłu spożywczego skutkuje produkcją wysoko przetworzonej, syntetycznej żywności. Otyłość pojawiająca się już we wczesnych latach życia nieuchronnie prowadzi do rozwoju tzw. zespołu metabolicznego na który składają się takie objawy jak otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej czy cukrzyca typu 2. Nie leczone w porę prowadzą one do rozwoju chorób układu krążenia, zawałów serca i udarów.
Proponujemy Państwu możliwość konsultacji ze specjalistą chorób metabolicznych i diabetologii, który pomoże rozpoznać i zrozumień objawy i przyczyny otyłości oraz wskaże kierunki niezbędnej diagnostyki i właściwej terapii. Ścisła współpraca ze specjalistą z zakresu psychodietetyki pozwala na odpowiedzialną terapię, za pomocą której, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu w dziedzinie żywienia, w sposób praktyczny wdrożą u Państwa zasady zdrowego żywienia.
Jak rozpoznać zespół metaboliczny:
Otyłość brzuszna – postać w której tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w obrębie jamy brzusznej powodując wzrost obwodu talii (na poziomie pępka):
– u mężczyzn równy lub większy niż 94 cm
– u kobiet równy lub większy niż 80 cm
Dodatkowo obecność dwóch z czterech objawów:
– poziom trójglicerydów większy niż 130 mg/dl (1.7 mmol/l)
– poziom cholesterolu HDL
– u kobiet mniejszy niż 50 mg/dl (1.3 mmol/l)
– u mężczyzn mniejszy niż 40 mg/dl (1.0 mmol/l)
– ciśnienie tętnicze (RR) większe niż 130/85 mmHg
– poziom cukru na czczo większy niż 100 mg/dl
Jeśli Państwa dotychczasowe próby samodzielnej walki z nadwagą lub otyłością nie przyniosły spodziewanych rezultatów i chcecie Państwo zadbać o swoje zdrowie zapraszamy na spotkanie z naszymi specjalistami.
NASI SPECJALIŚCI: