CHOROBA HEMOROIDALNA

Opis:

Choroba hemoroidalna – polega na poszerzeniu splotów żylnych okolicy odbytu i powstania tzw. guzków krwawniczych, czego skutkiem jest najczęściej bezbolesne krwawienie w trakcie lub po oddaniu stolca. Obecność hemoroidów może też wiązać się z nasilonymi dolegliwościami bólowymi, zaburzeniami wypróżnień ( biegunki, zaparcia), a także  powodować uporczywy świąd czy pieczenie. Do czynników predysponujących należą siedzący tryb życia , brak aktywności fizycznej , niezdrowa dieta, otyłość, ciąża. Wczesna kontrola w poradni proktologicznej umożliwia skuteczne leczenie, a co najistotniejsze pozwala wykluczyć  proces nowotworowy.

Metody leczenia:

Metoda Barrona – nieoperacyjna, praktycznie bezbolesna technika polegająca na zakładaniu na poszerzone guzki krwawnicze gumowych opasek. Uciśnięty guzek po kilku dniach samoistnie odpada. Metoda ta jest skuteczna i bezpieczna,  wykonywana w warunkach ambulatoryjnych dedykowana jest głównie dla początkowej fazy choroby  (I-II stopień)

Metoda laserowa – nowoczesna technika, w której wprowadza się końcówkę światłowodu lasera do wnętrza guzka i dokonuje jego koagulacji w procesie fototermolizy.  Ta mało inwazyjna technika pozwala na zaopatrzenie bardziej zaawansowanych zmian (II-III stopień) , wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym i cechuje się stosunkowo krótkim okresem rekonwalescencji.

Leczenie operacyjne – stosowane w bardziej zaawansowanych stadiach choroby hemoroidalnej (III- IV stopień) lub w przypadkach, gdy metody zachowawcze są nieskuteczne. Zabieg wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia, wymaga znieczulenia przewodowego lub ogólnego i polega na chirurgicznym wycięciu powiększonych guzków i podwiązaniu zaopatrujących go naczyń krwionośnych.

Przed zabiegiem:

Wyboru metody leczenia dokonuje lekarz po wykonaniu badania proktologicznego lub badania endoskopowego. Wybór techniki jest też uzależniony od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej i przebiegu dotychczasowego leczenia zachowawczego.