Toksyna botulinowa typu A to jedno z bardziej skutecznych narzędzi w walce ze zmarszczkami mimicznymi twarzy.
Wskazania
- widoczne zmarszczki okolic oczu („kurze łapki”)
- zmarszczki wokół ust („zmarszczki palacza”)
- zmarszczki obszaru pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”)
- zmarszczki czole
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na miejscowym podaniu preparatu, który w swoim składzie posiada białko mające właściwość hamowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co skutkuje rozluźnieniem mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek.
Efekt relaksacji mięśni mimicznych twarzy obserwowany przez nas jako ich wygładzenie pojawia się w pełni w okresie do 14 dni od podania preparatu a utrzymuje się przez około 4 do 6 miesięcy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu pacjenta.
Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.
Stosowanie toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że zabieg wykonuje lekarz-specjalista, świadomy tego, jak poszczególne mięśnie wpływają na mimikę twarzy pacjenta.
Zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa od kilku do kilkunastu minut.
Przeciwskazania
- uczulenie na preparat
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- zażywanie leków, powodujących relaksację mięśni
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- opryszczka
- miejscowe infekcje skórne
Wskazania po zabiegowe
W pierwszych godzinach po zabiegu należy powstrzymać się od pochylania głowy w celu uniknięcia niewłaściwego rozprowadzenia się preparatu pod skórą.
W ciągu doby od zabiegu należy powstrzymać się od podróży samolotem, spożywania alkoholu, intensywnych ćwiczeń, pływania, opalania i innych sytuacji skutkujących rozgrzaniem organizmu a także zabiegów kosmetycznych związanych ze ścieraniem naskórka (peeling, mikrodermabrazja).
Należy w sposób szczególny zadbać o higienę punktów wkłucia: przemyć spirytusem, nie dotykać.
Możliwe objawy niepożądane
Do najczęstszych objawów niepożądanych należą siniaki oraz krwiaki występujące w miejscu podania preparatu. Inne skutki uboczne to: ból i zawroty głowy, nudności, problemy z układem oddechowym.
W rzadkich przypadkach, u około 3% pacjentek występuje efekt tzw. „opadającej powieki” wynikający z faktu porażenia szerszego obszaru mięśni twarzy.